Praha, 19. září 2018 – Na slavnostní tiskové konferenci v Clam-Gallasově paláci v Praze byl představen koncept a program národních oslav 100 let republiky, které se uskuteční v našem hlavním městě. Oslavy společného století v Praze budou zahájeny 28. září znovuspuštěním orloje na Staroměstském náměstí a vyvrcholí o víkendu 27. a 28. října velkolepou oslavou v ulicích Prahy.

Národní oslavy 100 let republiky v Praze jsou vyvrcholením oslav probíhajících během letošního roku po celé České republice. Programovou osu projektu Společné století tvoří více než 350 akcí soustředěných na česko-slovenské vzájemné vztahy, které se konají ve všech regionech České republiky.

Oslavy v hlavním městě jsou koncipovány jako měsíční festival v ulicích pro všechny občany České republiky a návštěvníky hlavního města. Během měsíce září a října se uskuteční tematicky zaměřené výstavy, koncerty, divadelní a scénická představení, happeningy, dny otevřených dveří a spoustu dalších akcí u příležitosti oslav stoletého výročí Československa.

„Hlavním cílem národních oslav v Praze je důstojně a s hrdostí oslavit sto let naší malé velké země. Jsme pyšní, že se při přípravě programu podařilo navázat úzkou a konstruktivní spolupráci s aktéry občanské společnosti a zachovat zcela apolitický ráz oslav, které připomínají naši společnou historii a vyzývají nás k jednotě,“ uvedl koordinátor Národních oslav 100 let republiky v Praze Robin Čumpelík.

 

CzechTourism pro celorepublikové oslavy roku významných výročí roku 2018 připravil jednotný marketingový koncept a logo, zajistil mimo jiné přípravu audio a videospotů, které budou ke zhlédnutí v televizi, rozhlase, na online kanálech a sociálních sítích. Agentura pro prezentaci letošních oslav využije českých a slovenských osobností, jejichž profesní či životní příběh je svázán s Českou či Slovenskou republikou. „Poselství celého národního projektu jsme promítli do dvou slov – neměnil/a bych. Rádi bychom pocit národní hrdosti a sounáležitosti vzbudili právě pomocí osobností z oblasti kultury, sportu či vědy, jejichž profesní či osobní život je neodmyslitelně spjat s Českou či Slovenskou republikou. Pro projekt se nám podařilo získat kardiochirurga Jana Pirka, generálmajora Emila Bočka, herce Táňu Pauhofovou, Viktora Preisse, Zuzanu Kronerovou, Emíliu Vášáryovou, Martina Dejdara, rybáře Jakuba Vágnera, Miss World Táňu Gregor Brzobohatou či fotbalistu Antonína Panenku,“ doplňuje ke konceptu celorepublikových oslav marketingový vedoucí projektu Společné století Lukáš Bajer.

 

Měsíční festival v ulicích Prahy bude zahájen v pátek 28. září slavnostním otevřením Staroměstské radnice po její několika měsíční rekonstrukci a dojde k slavnostnímu spuštění orloje. V předvečer státního svátku je pro všechny Pražany a návštěvníky hlavního města připraven tematický videomapping na budovu Národního muzea, která se pro veřejnost slavnostně otevře 28. října 2018. Návštěvníci muzea se mohou těšit nejen na zrekonstruované prostory, ale i na speciální  Česko-slovenskou / Slovensko-českou výstavu, která bude až do konce roku 2018 přístupná pro všechny zdarma.

Během celého dne, 27. října, budou probíhat žánrově rozmanité koncerty na třech pódiích v Praze, a to na Náměstí Republiky, Staroměstském náměstí a Václavském náměstí. Dále se uskuteční slavnostní pochod za republiku, kterého se budou účastnit zástupci z řad studentů, Sokolů, legionářů a dalších organizací a spolků.

„Pro občany České republiky jsme jako Praha připravili co nejatraktivnější program, který se bude skládat mimo jiné z živých scén z historie Československa přímo v ulicích Prahy, či mobilní aplikaci hiSTOries, která je určena pro teenagery a rodiny s dětmi a nabízí netradičního průvodce místy, kde se psala československá historie v Praze,“ dodává k programu tiskový mluvčí Magistrátu hl. města Prahy Vít Hofman.

 

Všechny akce a události spojené s národními oslavami 100 let Československa v Praze jsou k dispozici na webové stránce spolecnestoleti.cz/cs/narodnioslavy. Při této příležitosti bude rovněž vydán speciální aktualizovaný programový katalog, který bude přehledným průvodcem akcemi spojenými se stým výročím založení Československa.

 

Návštěvníci národních oslav v Praze se mohou také těšit na živé obrazy v ulicích hlavního města. „Na různých místech v Praze budou k vidění historické scény zobrazující československou historii. Jedním z těchto obrazů bude i scéna v duchu 30. let, kde budou k vidění historické automobily a dojde k připomenutí automobilové tradice v Československu,“ uvedl prezident Autoklubu České republiky Jan Šťovíček.

 

Národní oslavy 100 let republiky v Praze jsou organizovány za podpory hlavního města Prahy, Úřadu vlády České republiky, Ministerstva kultury, Ministerstva obrany, Ministerstva zahraničních věcí, Ministerstva vnitra, Ministerstva zemědělství, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, ČTK, České televize, Českého rozhlasu, Senátu ČR a Akademie věd České republiky.

 

Kontakt pro média:

Vladimír Bláha
vladimir@spolecnestoletivpraze.cz
607 531 747

Produkčně-organizační tým

Barbora Jakšová
bara@spolecnestoletivpraze.cz
739 019 120