Tradiční celostátní zakončení turistické sezony Za posledním puchýřem 2017, které organizuje KČT, se konalo v Bučovicích ve dnech 16. – 19. listopadu 2017 pod záštitou náměstka hejtmana Jihomoravského kraje Bc. Romana Hanáka a starosty města Bučovice PhDr. Jiřího Horáka, PhD. Tentokrát tuto velkolepou turistickou akci s 46-ti letou tradicí uspořádal KČT, odbor Bučovice za účasti více než  1500 turistů.

Turistická akce Za posledním puchýřem 2017 byla zařazena do seriálu akcí „100 let republiky, 130 let v pohybu“, jejímž generálním partnerem je ROSSMANN. Stoleté losování o hodnotné dárky věnované firmou ROSSMANN proběhlo za značného zájmu zúčastněných pochodníků. Leták 6 vánočních slevových kuponů ROSSMANN byl turistům k dispozici po celou dobu akce. Téměř všechny letáky  byly účastníky rozebrány.

Ve čtvrtek po příjezdu účastníků z celé České republiky a jejich registraci, byla možnost zúčastnit se IVV plavání.

V pátek, kdy  přicestovali do Bučovic další čeští i zahraniční turisté, se uskutečnilo šest puchýřovských zájezdů. První zájezd představil účastníkům známá i neznámá místa Slavkovského bojiště. S historií byl spojen i druhý zájezd do Chřibů, i když podle názvu to spíš vypadalo na túry přes Buchlovské hory, v nabídce byla možnost prohlídky muzea a zámku.  Třetí zájezd naopak přiblížil historii a především kulturu vesnic na Slovácku (Strážnicko) a na úpatí Bílých Karpat. Zájezd na Hanácké Slovácko směřoval na jihozápad směrem do Klobouk a Židlochovic, nachystány byly také zájezdy na Slovácko (Čejkovicko) a  do Dolních Kounic, Židlochovic a Blučiny. Večer byla opět možnost relaxace při IVV plavání. Mnozí zvědavci se však vydali na cestovatelskou besedu o Jemenu a následné promítání amatérského cestopisu Expedice Morava 2016.

V sobotu po příjezdu a registraci jednodenních účastníků, kteří dorazili do Bučovic několika zájezdovými autobusy nebo i po vlastní ose veřejnou dopravou, se všichni turisté vydali po trasách v délkách od 5 do 50 km na pochod Za posledním puchýřem roku 2017. Po celý den byla možnost prohlídky muzea a zámku v Bučovicích. V městském muzeu vrcholila turistická výstava věnovaná historii Posledních puchýřů (46 ročníků) a Klubu českých turistů. Na večerní puchýřovské zábavě zahráli turistům k tanci Pantofláči a předávala se štafeta pořadateli Posledního puchýře, kterým bude v roce 2018 KČT, odbor Semily.

V neděli se za velkého zájmu uskutečnilo několik komentovaných vycházek po městě Bučovice a odpoledne se turisté rozjeli zpět do svých domovů.

 

V Praze 20. 11. 2017
Ing. Míla Bradová a Ing. Jaroslav Krejzlík